Meditace

 "Není trvalého štěstí v žádném předmětu světa, v žádné druhé osobě a v žádné jiné věci. Je v nás."       Eduard Tomáš 

 Meditace, které na setkání praktikujeme (Vipassana - Mindfulness - Všímavost) není cíl, ale prostředek k dosažení meditativního stavu (štěstí, klidu, míru a pohody). Můžeme to chápat, že meditací v sobě zaséváme semínka štěstí, klidu a pohody, které pak vyrůstají v našem běžném životě. Pohoda, klidná mysl a úsměv na tváři, se tak stávají součástí našich životů. Přeji Vám všem, častý úsměv na tváři a klidnou mysl.

Meditace jako součást masáže.

Meditace nás harmonizuje, tedy uzdravuje ve všech aspektech našich životů. A dle přísloví "vnější svět je zrcadlem toho vnitřního" se tak léčí vše uvnitř meditujícího i v jeho okolí.

Více o meditaci

Současní myslitelé často odkazují ke starým antickým filozofům, kteří učili, že máme "poznat sami sebe" a že "vnější svět je zrcadlem toho vnitřního". Všichni cítíme, že to jsou silná slova a přitahují naši pozornost, protože mají něco do sebe. I když tušíme, co tím asi myslí, tak si ale nejsme vůbec jistí, jak to máme realizovat. Například Láska... naše mysl chápe, co Láska je, ale tato naše mysl nám nedá pocítit ani zlomek toho, co láska opravdu je, ten vnitřní stav šílenství, kdy nám buší srdce, jsme stále zasnění, atd.. Stejně tak je to s dalšími podstatnými věcmi v našem životě. Sice díky vědeckému a technologickému pokroku, čím dál více všemu rozumíme. Ale tento rozum nám dá pocítit, jen malý kousek toho, o čem sami přemýšlíme, nebo třeba dokonce druhé učíme. Umění žít (tedy cítit a plně prožívat sami na sobě) se díky těmto prožitkům a jejich pochopení, stává tím nejcennějším majetkem, kterého můžeme dosáhnout. K dosažení tohoto stavu můžeme dospět pomocí meditace. Často si ji představujeme tak, že musíme sedět se zkříženýma nohama a rovnými zády nejlépe někde v posvátné jeskyni, aby nás nikdo nerušil. Není to tak úplně nutné, meditace je náš nejpřirozenější stav, vždyť je (stejně jako medicína) odvozena od latinského slova medium (střed). A stejně jako medicína nás tímto bytím ve svém středu (tady a teď) uzdravuje. V tomto středu můžeme nejenom sedět, ale třeba jet na kole, grilovat, řídit auto, nebo sedět v hospodě. Pokud se v meditaci upevníme, a pocítíme ten věčně přítomný okamžik, a víme jak se do něj dostat, můžeme si nakonec "při tom" dělat co chceme.

Vedlejší účinky meditace: Začnete se usmívat, i když se nikdo nedívá. :-)

a ještě více o meditaci: Jak meditovat - cesta do nitra